Vratili smo našu kornjaču u more

Sredozemnu medvjedicu nismo pronašli, ali smo pronašli teško ranjenu kornjaču.

Priča počinje pred nešto više od godinu dana kada su u rujnu 2015. godine učenici i nastavnici naše škole uz nekoliko članova Grupe Sredozemna medvjedica bili na dvodnevnoj terenskoj nastavi školskim brodom Vila Velebita dva. Bili smo u monitoringu zaštićenih staništa sredozemne medvjedice na zapadnoj obali otoka Cresa. Sredozemnu medvjedicu nismo pronašli, ali smo pronašli teško ranjenu kornjaču. Kontaktirali smo Centar za oporavak morskih kornjača u Puli i dogovorili njeno zbrinjavanje.  Školskim smo se brodom vratili u Bakar gdje je kornjaču preuzeo veterinar koji ju je prevezao u Pulu. Punih su godinu dana u Centru za oporavak morskih kornjača brinuli o našoj glavatoj želvi. Kada je stigla u Pulu težila je svega 11 kg, a starost joj je  procijenjena na 7 godina. Duljina oklopa je 40 cm. Ime joj je Žanja Mara po uvali na otoku Cresu gdje smo je pronašli. Nakon godine dana liječenja, oporavka, zacjeljenja rane i dobivenih 7 kilograma danas smo Žanju Maru vratili natrag u more. Na današnjoj su terenskoj nastavi bili 2.aN i 2.bN. Posjetili smo Aquarium u Puli u čijem se prostoru nalazi i Centar za oporavak morskih kornjača.

Priloženi dokumenti:
kornjaca.pptx (6.05 MB)

objavio: Radiana Tomée - Cicvarić   datum: 14. 10. 2016.

Anketa za učenike prvih razreda.

« Kolovoz 2017 »