Festival znanosti u Pomorskoj školi Bakar

Poslušajte ukratko o bakarskom izumitelju Josipu Sinčiću.

S OTKRIĆIMA SE LAKŠE BRODI

Svijet kakvog danas poznajemo bio je nepoznat našim precima. Velikim geografskim otkrićima europski su brodovi putovali oko svijeta u potrazi za novim trgovačkim putovima.

Nove tehnologije i ideje koje su nastale u doba renesanse doprinijele su napretku  u kartografiji, navigaciji i brodogradnji.

Od prvih drvenih brodova, izrađenih od jednog debla, usavršavala se plovidba rijekama, morima, kanalima.

Otkriće magnetskog polja, elektromagnetskih valova, elektromagnetske indukcije i parnog stroja dovelo je do razvoja suvremenih brodova i navigacije.  Današnji pomorci koriste mnoge izume pomoću kojih se lakše brodi: kompas, radar, bežične  mreže,…

„Navigare necessum est,  vivere non est necesse.“

Program u maloj sportskoj dvorani Pomorske škole Bakar:

srijeda 18.4.2018. u 12 sati

Naši će učenici sa svojim mentorima predstaviti dio otkrića koja su kroz povijest doprinijela razvoju pomorskog prometa:

1. Velika geografska otkrića,  Sanjin Anić, Marko Pavlović
  2. Prva ladja , Iris Blidar, Matija Šarić
  3. Razvoj pogona, Nino Leleković
  4. Otkriće magnetskog polja, Leonardo Šplehar
  5. Kompas, Teodora Pritula, Monika Tijanić
  6. Otkriće elektromagnetskih valova, Luka Rogović,  Andrej Zrnić
  7. Radar, Kristian Tomiša, Matija Mišta
  8. Bežična komunikacija u pomorskoj navigaciji, Aurora Ban, Paulina Lipovšek Čabrijan

Predavanje vanjskog predavača:

Luciano Keber, istraživač pomorske baštine, Izum bočnog propulzora upravitelja stroja na školskom brodovima „Margita“ i „Vila Velebita“

Mentori:  Ana Buchberger Đaković, Ivan Čirjak, Kristina Grubišić, Marica Kučan, Davorka Marinić i Radiana Tomée-Cicvarić

Nakon predavanja postavili  smo  spomen-ploču Josipu Sinčiću na kući u kojoj je stanovao  ( Veberova 153, zgrada u kojoj je pekara).

Postavljanje spomen-ploče bakarskom izumitelju Josipu Sinčiću

Pomorski Grad Bakar kroz svoju je bogatu povijest pomorskog školstva i brodogradnje ostavio velik trag.

Jedan od izvanrednih pronalazaka je doprinos pomorskog strojara Josipa Sinčića koji je bio zaposlen kao upravitelj  školskih  brodova „Margite“ (1894. – 1908.) prvog školskog broda trgovačke mornarice na Mediteranu i „Vile Velebita“ (1908. – 1938.).

Radi se o bočnom propeleru, do tada neviđenog  u pomorskim kulturama. Tome svjedoče brojne fotografije snimljene u Bakarskom zaljevu i precizni tehnički opisi.

Budući da je Sinčić stanovao u zgradi današnje pekare, ovom smo  prilikom na toj zgradi  postavili  spomen-ploču koja će nas podsjećati na vrijednost toga izuma.

objavio: Radiana Tomée - Cicvarić   datum: 10. 4. 2018.

Anketa za učenike prvih razreda.

« Travanj 2018 »