Stotinu lavandi za Dan planeta Zemlje

U subotu 21. travnja 2018. učenici Pomorske škole Bakar, predvođeni nastavnicama Maricom Kučan, Veronikom Reljac i Jadrankom Regianini zasadili su 100 lavandi ispred gornje zgrade Pomorske škole Bakar te su time obilježili Dan planeta Zemlje.

Dan planeta Zemlje obilježava se 22. travnja u više od 150 zemalja diljem svijeta s ciljem da ljude širom svijeta podsjeti u kakvom je stanju priroda planete na kojoj žive, kao i da se stanovništvu ukaže na probleme ekosistema, na zagađenje naseljenih mjesta i na to kako poboljšati kvalitetu životne sredine. U Hrvatskoj se Dan planeta Zemlje organizirano obilježava od 1990. godine, uz značajan angažman udruga za zaštitu okoliša i prirode.

Akcijom sađenja lavande za planetu Zemlju, imala je cilj kod učenika i djelatnika Pomorske škole Bakar produbiti svijest o važnosti očuvanja okoliša i prirode okoline u kojoj radimo i živimo, ali i cijelog planeta Zemlje.  Sadnice lavande donacija su jednoga člana Primorsko goranskog saveza, koji iznimno cijeni i poštuje pomorsko zvanje.

Lavandu kao ljekovitu biljku koristili su još Feničani za trbušne probleme, mučninu, štucanje. Egipćani su je koristili prilikom mumificiranja, a Rimljani kod kupanja zbog sjaja kože i kose. Smatra se biljkom koja donosi sreću, prosperitet i plodnost. Eterično ulje lavande ima smirujuće djelovanje. Simbol je čistoće i brige za dom.

Sa željom da 100 posađenih lavanda u okruženju Pomorske škole Bakar donese našoj školi sreću, prosperitet i obilje dobrih rezultata svima čestitamo sretan Dan planeta Zemlje.

Veronikom Reljac, prof.

objavio: Radiana Tomée - Cicvarić   datum: 24. 4. 2018.

Anketa za učenike prvih razreda.

« Svibanj 2018 »