Tehničar za brodostrojarstvo
Program školovanja, trajanja obrazovanja te poslovi i radna zadaća tehničara za brodostrojarstvo utvrđeni su odredbama međunarodnih konvencija o standardnima za obrazovanje pomoraca i Pravilnika o zvanjima i uvjetima za stjecanje zvanja i ovlaštenja za članove posade pomorskih kadrova trgovačke mornarice. Obrazovni profil tehničara za brodostrojarstvo se odlikuje specifičnošću u odnosu na druge profile tehničara, jer su utvrđeni posebni zahtjevi za psihofizičke osobine izvršitelja, brze promjene tehnike i tehnologije, gotovo svaki brod je nova tehničko - tehnološka cjelina te visok stupanj samostalnosti i snalažljivosti u radu. Budući da je pomoć stručnjaka drugih struka i specijaliziranih institucija u pojedinim situacijama nemoguća. Tehničar za brodostrojarstvo kontrolira rad strojnice, kontrolnog i upravljačkog centra broda, vodi održavanje pogonskih motora i postrojenja te upravljačkih brodskih uređaja. On također nadzire i održava, danas sve prisutnije, sustave automatskog upravljanje i sustave vođenja računalom, kao i stanje goriva, rezervnih dijelova i drugih radnih sredstava. Vodi brodsku administraciju te primjenjuje postupke zaštite pri radu i ekologije.

Anketa za učenike prvih razreda.

« Listopad 2017 »